ZNAJDŹ W PROGRAMIE




HEREDITATIS PATERNAE – wystawa malarstwa Jana Michalaka

data: 27/07/2013 godzina: 13:00 miejsce: Galeria Dom Michalaków program artystyczny: wystawy
data: 04/08/2013 godzina: 12:00 miejsce: Galeria Dom Michalaków program artystyczny: wystawy

Galeria Dom Michalaków, ul. Nadrzeczna 24, Kazimierz Dolny | Wernisaż: 27 lipca, godz. 13:00 / Finisaż: 4 sierpnia, godz. 12:00 | Czas trwania wystawy:  27.07-04.08.2013, godz. 11:00-18:00

Powrót do do rodzinnej miejscowości, Kazimierza  Dolnego, to stały motyw poetyki Jana Michalaka. Tytuł wystawy „Hereditatis  Paternae” sugeruje pragnienie zebrania i przedstawienia przez artystę zbioru figur, form i przedmiotów stanowiących jego własny, głęboko zakorzeniony fantastyczny bagaż kulturalny.  

Malarstwo Jana Michalaka zadziwia siłą przekazu, malarską materialnością oraz przede wszystkim burzliwą zmianą ekspresji. Jego malarstwo potrafi odnawiać i zmieniać się, zachowując przy tym  niezmienione cechy stylu:  soczysty, intensywny i lśniący kolor. Nasycenia i intensywności koloru zawdzięcza artysta technice malarskiej, na którą składają się kolory skrupulatnie przygotowane z czystych pigmentów rozpuszczanych olejem lnianym. Niecodzienny w malarskiej twórczości jest ten aspekt artysty-rzemieślnika: zarówno biorąc pod uwagę pragnienie ponownego odkrycia dawnych technik malarskich, jak i chęć stworzenia obrazu od podstaw, rozpoczynając od zagruntowania malarskiego płótna. Narracja to kolejny rys malarstwa Jana Michalaka, które opowiada o ważnych w jego życiu miejscach. Artysta, który mieszkał w Kazimierzu Dolnym i w Warszawie, w Paryżu i Rzymie w swojej twórczości zachowuje fragment każdego z tych miast – przedmiot, innym razem widok – które potem proponuje w swoich pracach. Rzeka, woda – arché, element prymitywny i życiodajny – to inna cecha, łącząca przeszłość i teraźniejszość, często pojawiająca się w pracach artysty. Malowanie jest tutaj twórczym działaniem dyktowanym wewnętrzną potrzebą i koniecznością nadania formy i treści wizjom oraz niepokojom ducha. Jan Michalak poprzez malarstwo dokonuje przejścia, które czyni niewidzialne widzialnym dzięki procesowi sugerowanemu przez materializm koloru używanego przez artystę. W pracy „Martwa natura z krabem” morskie stworzenie pojawiające się często w martwych naturach artysty zajmuje centralne miejsce kompozycji, podczas gdy w głębi znajduje się Wisła i architektoniczne fragmenty wznoszące się w trzech punktach obrazu. Ten pejzaż Kazimierza Dolnego jest jednocześnie metafizycznym widokiem dodającym otuchy do tego stopnia, że akceptujemy z pewną dozą czułości skorupiaka, który wydaje się wychodzić z powierzchni obrazu. Jest to wizja, forma w ciemności, stopniowo manifestująca się i nabierająca kształtu, a akt malowania pomaga ożywić tę figurę i urzeczywistnić się na obrazie.

Przeszłość, wspomnienie, przełożone zostaje na symboliczne przedstawienie. „Hereditatis Paternae” stapia się w jedno z nowymi postaciami teraźniejszości, która natychmiast zamienia się w przeszłość. Nieustająca przemiana, bez końca.

 

Sabrina Zorzan, tłum. z wł. Beata Brózda

 

Jan Michalak – (ur. 1979) Artysta urodzony w rodzinie inteligenckiej o tradycjach artystycznych i malarskich. W końcu lat 90. XX w. podróżuje do Paryża, gdzie zaczyna malować na świeżym powietrzu. W warszawskiej ASP studiuje malarstwo olejne oraz techniki ścienne i fresk (2004 – dyplom z wyróżnieniem. Stypendysta Ministra Kultury 2005. Na 15. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych (Legnica) nagrodzony „Srebrną Ostrogą”, przyznawaną za odwagę i bezkompromisowość. W roku 2006 wyróżniony podczas biennale malarstwa BWA w Wałbrzychu (obraz „Tytaniczna katastrofa w ukrytym ogrodzie”) oraz zostaje członkiem ZPAP. Opublikowany przez „Rzeczpospolitą” ranking wymienia Jana Michalaka wśród najlepszych artystów Polski. W roku 2009 zakłada w Kazimierzu Dolnym Galerię „Szopa”. Inne wybrane projekty: mural „Rozstrzelanie powstańców warszawskich” (Radom 2008, festiwal „Powstanie sztuki”), współpraca z Sächsische Bildungsagentur (2009), udział w 3. Biennale Artystów w Kazimierzu Dolnym (2010, wyróżnienie), performans „Vita di Prete” (Toskania 2011), wystawa „Poszukiwanie kamienia filozoficznego” (Kazimierz Dolny 2012)

 

35 Jan Michalak Martwa natura z krabem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36 Jan Michalak Most Mulwijski w poświacie księżycowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

37 Jan Michalak Most Mulwijski w słońcu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


www.janmichalak.com