ZNAJDŹ W PROGRAMIE




Mistrz Morgenstern

2013|07|29

Nazywano go dziwnym i nietypowym. Kiedy w latach 50. i 60. wszyscy decydowali się kręcić filmy o II wojnie światowej, on w swoim debiucie porzucił rozliczanie z przeszłością. Napisał własny rozdział historii polskiego kina.

news 96 do widzenia do jutra1Janusz Morgenstern często łączył film i literaturę, czy to poprzez adaptację powieści („Disneyland” Stanisława Dygata), czy przez realizowanie scenariuszy autorstwa znanych pisarzy („Żółty szalik” Jerzego Pilcha). Zawsze pracował z najlepszymi. W pierwszym pełnometrażowym filmie, „Do widzenia, do jutra” z 1960 roku, w głównej roli obsadził Zbigniewa Cybulskiego. Był akuszerem aktorskich talentów. W jego kolejnych produkcjach pojawili się tacy aktorzy jak Roman Wilhelmi, Janusz Gajos czy Daniel Olbrychski. Za muzykę odpowiedzialni byli natomiast m.in.: Jerzy Matuszkiewicz i Krzysztof Komeda.

Dziś równie często jak filmy fabularne wspomina się krótsze formy Janusza Morgensterna. W 1961 roku nakręcił 9-minutowy „Ambulans”, niezwykle wstrząsający obraz dotyczący zbrodni Holocaustu. Na zawsze w pamięci Polaków pozostaną także jego seriale: „Stawka większa niż życie”, „Kolumbowie” i „Polskie drogi”, z których każdy dziś ma status kultowego.

Choć Janusz Morgenstern odszedł w roku 2011, jego twórczość wciąż jest aktualna i prawdopodobnie przez długi czas jeszcze taka pozostanie. Tegoroczna retrospektywa pozwoli zaś przypomnieć sobie najwybitniejsze dzieła tego reżysera i zarazem polskiej kinematografii.

Oprócz trwających projekcji filmów Janusza Morgensterna, polecamy spotkanie, które odbędzie się dziś o 12.45 w Kocham Kino Cafe. O twórczości polskiego reżysera będą rozmawiać aktorka Ewa Wiśniewska i Krystyna Cierniak-Morgenstern.

 

Dawid Rydzek, „Głos Dwubrzeża”