ZNAJDŹ W PROGRAMIE




Nagroda filmowa LUX Parlamentu Europejskiego – pokazy w Warszawie i Krakowie

14|11|2012

W najbliższych dniach odbędą się pokazy filmów nominowanych do nagrody filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2012 (w Warszawie) oraz przegląd dotychczasowych laureatów tej nagrody (w Krakowie). Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce jest partnerem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Nagroda Filmowa LUX Parlamentu Europejskiego, ustanowiona w 2007 roku, ma na celu wyróżnienie filmów, które promują kultury państw europejskich, pokazują ich różnorodność, a jednocześnie wspólne wartości, ważne dla wszystkich Europejczyków.

Filmy konkurujące o Nagrodę Filmową LUX traktują o ważnych dla obywateli Unii Europejskiej sprawach dotyczących ich codziennego życia, postaw, przekonań i dążeń oraz poszukiwania własnej tożsamości. Dotąd Nagrodę Filmową LUX przyznano pięciokrotnie.Tegorocznego laureata poznamy 21 listopada podczas gali w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Więcej informacji: www.luxprize.eu.

Szczegółowy harmonogram:

WARSZAWA – pokazy filmów nominowanych do nagrody filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2012

W dniach 16-18 listopada w warszawskim Kinie Muranów pokazane zostaną filmy: „Jestem Li” (Io sono Li), „To tylko wiatr” (Csak a szél) i „Tabu” w ramach Dni Nagrody LUX organizowanych we wszystkich państwach członkowskich UE na przełomie października i listopada. Pokazowi filmu „Jestem Li” będzie towarzyszyć debata „Europa – wciąż ziemia obiecana?” z udziałem posłów do PE, krytyków filmowych i ekspertów zajmującymi się migracjami.

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Wejściówki na seanse można odbierać od 12 listopada w kasie kina Muranów w godz. od 10.00 do 20.30. Liczba biletów jest ograniczona.

Widzowie mogą oddawać głos na najlepszy film (który otrzyma specjalne wyróżnienie publiczności w maju 2013 roku), korzystając z aplikacji LUX na Facebooku: LUX prize voting app.

16 listopada, godz. 20.00

Debata: „Europa – wciąż ziemia obiecana?”
Prowadząca: Justyna Dżbik – dziennikarka Polskiego Radia
Uczestnicy: Róża Thun – posłanka do Parlamentu Europejskiego, Rafał Kostrzyński – przedstawiciel Biura UNHCR w Polsce, Andrzej Sadowski – wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha, Maciej Nowicki – współtwórca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs, Jakub Duszyński – dyrektor artystyczny Gutek Film

Po debacie zapraszamy na film:

„Jestem Li” (Io sono Li)
reżyseria: Andrea Segre, Włochy / Francja 2011, 100 min.

Jeden z najczęściej nagradzanych europejskich filmów ostatniego roku. Z wyróżnieniami wyjeżdżał z festiwali w Wenecji (Laterna Magica Prize), Londynu (nagroda im. Satyajita Raya), Tetouan (nagroda za najlepszy debiut), czy Reykjaviku (specjalne wyróżnienie), a Tao Zhao otrzymała przyznawaną przez Włoską Akademię Filmową nagrodę imienia Davida Di Donatello dla najlepszej aktorki. „Jestem Li” to opowieść o trudnej przyjaźni dwojga ludzi: ona uciekła z Chin by szukać we Włoszech lepszej przyszłości, on jest emigrantem z byłej Jugosławii.

17 listopada, godz. 18.00

„Tabu” (Tabu)
reżyseria: Miguel Gomes, Portugalia / Niemcy / Francja / Brazylia 2012, 118 min.

Pełna temperamentu starsza kobieta, jej opiekunka z Cape Verde podejrzewana o uprawianie voodoo i sąsiadka ciągle angażująca się w rozmaite społeczne akcje żyją na tym samym piętrze kamienicy w Lizbonie. Kiedy staruszka umiera pozostała dwójka odkrywa sekret z jej przeszłości – historię miłości i zbrodni, która wydarzyła się w Afryce. Tak niesamowitą, jak z najbardziej niewiarygodnego filmu akcji. Pokazywany w konkursie głównym festiwalu w Berlinie film Miguela Gomesa był jednym z wydarzeń imprezy i wyróżniono go tam m.in. nagrodą FIPRESCI. “Tabu” porównuje się do słynnego obrazu Friedricha Wilhelma Murnaua pod tym samym tytułem, a także do wielkiej filmowej sensacji ubiegłego roku – “Artysty”.

18 listopada, godz. 18.00

„To tylko wiatr” (Csak a szél)
reżyseria: Benedek Fliegauf, Węgry / Niemcy / Francja 2012, 86 min.

Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada historię życia romskiej rodziny na węgierskiej wsi. Społeczność romska stara się kontynuować swoją codzienną walkę o przetrwanie mimo obaw przed atakami na tle rasowym. Mari próbuje pogodzić swoje dwie różne prace. Jej nastoletnia córka, Anna stara się skupić na szkole i rysowaniu. A młody Rio, choć wychodzi z domu do szkoły to nie zamierza dotrzeć na lekcje. W tym roku film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz nagrodę jury na festiwalu filmowym Paris Cinéma.

KRAKÓW – przegląd filmów-laureatów Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX (2007-2011)

W dniach 16-20 listopada w krakowskim Kinie Agrafka pokazane zostaną filmy-laureaci Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX (2007-2011).

Projekcjom będzie towarzyszyć krótkie wprowadzenie dotyczące nagrody LUX wygłoszone przez posła do Parlamentu Europejskiego, członka Komisji Kultury i Edukacji PE Piotra Borysa (przekaz wideo).

Przed filmem „Śniegi Kilimandżaro” zapraszamy na rozmowę o wspólnych wartościach, ważnych dla wszystkich Europejczyków i ich filmowym obrazie. Udział wezmą: dr Wojciech Burek – prawnik, wykładowca, pracownik Instytutu Europeistyki UJ, Adam Jaśkow – polityk i politolog, członek Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów i Maciej Gil – animator kultury filmowej, autor programu DKF Rozpięci.

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

16 listopada, godz 20:00
„Na krawędzi nieba” (Auf der andere Seite), Fatih Akın, DE/TR 2007, 122′

17 listopada, godz. 20:00
„Milczenie Lorny” (Le silence de Lorna), Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, BE/FR/DE 2008, 105′

18 listopada, godz. 20:00
„Witamy” (Welcome), Philippe Lioret, FR 2009, 110′

19 listopada, godz. 20:00
„Obca” (Die Fremde), Feo Aladag, DE 2010, 119′

20 listopada, godz. 20:00
„Śniegi Kilimandżaro” (Les Neiges du Kilimanjaro), Robert Guédiguian, FR 2011, 107′