ZNAJDŹ W PROGRAMIE




Przedpremierowa trasa filmu „Inny Świat”

05|03|2013

8 marca Polska Światłoczuła rusza w nową trasę z filmem dokumentalnym Doroty Kędzierzawskiej „Inny świat”, wyprodukowanym przez Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVP Kultura, o Danucie Szaflarskiej, która jest nie tylko wybitną aktorką, ale również wyjątkową osobą.

053 news inny swiatDanuta Szaflarska to nieprzeciętna osobowość. Mimo swoich dziewięćdziesięciu ośmiu lat, które niedawno skończyła i wielu nieraz trudnych przeżyć, o których będziecie mogli posłuchać, ma wciąż dużo energii i pracuje intensywnie w dwóch teatrach. Mieszkańcy dziesięciu miejscowości w całej Polsce, będą mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w pokazach przedpremierowych, wzbogaconych o możliwość spotkania z twórcami filmu.

Projekcjom w miejscach, w których nie ma dostępu do polskiego kina towarzyszyć będą autorzy filmu: reżyser – Dorota Kędzierzawska oraz autor zdjęć – Arthur Reinhart. Jako pomysłodawcy projektu są jednymi z najbardziej “światłoczułych” osób z ekipy. Wkrótce po trasie film będzie miał swoją premierę kinową, a następnie będzie można go zobaczyć w wybranych kinach studyjnych i lokalnych w całej Polsce.

Polska Światłoczuła to projekt autorstwa Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta, który ma na celu docierać z współczesnym filmem polskim do miejsc, gdzie tego typu kino nie dociera. W parafiach, domach kultury czy zakładach karnych, w niewielkich miejscowościach, odbywają się projekcje, którym towarzyszą spotkania autorów filmu (reżyser, operator, scenograf bądź aktorzy) z widownią złaknioną polskiego filmu. Dyskusje bywają dłuższe od projekcji, są bardzo głębokie i dotyczą nie tylko filmu. Jest to bowiem czas, kiedy i sami sąsiedzi mogą się bliżej poznać.

Tym razem odwiedzimy:
- 08.03.2013 Kętrzyn (Gimnazjum nr 2), 18:00
- 09.03.2013 Supraśl (Dom Ludowy), 18:00
- 10.03.2013 Zabłocie (Zakład Karny – pokaz otwarty),18:00
- 11.03.2013 Krasnystaw (Urząd Miasta), 19:00
- 12.03.2013 Lesko (Hotel Szelców), 18:00
- 13.03.2013 Rytro (Gimnazjum), 18:00
- 13.03.2013 Uherce Mineralne (Zakład Karny), 10:00
- 14.03.2013 Nowy Wiśnicz (Zakład Karny), 10:00
- 14.03.2013 Miasteczko Śląskie (Miejski Dom Kultury), 19:00
- 15.03.2013 Jaworzno (Dom Pomocy Bezdomnym), 18:00

„Inny świat”
Reżyseria: Dorota Kędzierzawska | Zdjęcia: Arthur Reinhart | Czas: 97 min | Rok: Polska 2012 | Produkcja: Narodowy Instytut Audiowizualny, TVP Kultura, Kidfilm | Dystrybucja: Narodowy Instytut Audiowizualny

054 news inny swiatZnacie smak pigwy? To niekoniecznie popularny owoc. Kilka jego krzaków rosło u mnie pod domem. Hodowała je pewna staruszka. Są cierpkie i kwaśne jednocześnie. Moja sąsiadka wychodziła czasami przed dom, siadała na ławce wśród stokrotek, tulipanów i krzaków pigw, a my, wszystkie dzieci z sąsiedztwa, obsiadaliśmy ją i słuchaliśmy jej historii. Przeżyła dwie wojny. Miałam cztery lata, jak pierwszy raz słuchałam opowieści o nalotach, strachu i głodzie. Najbardziej utkwiła mi w pamięci opowieść o tym, jak z głodu, w czasie nalotu, leżąc na ziemi, jadła ziemię.

Równie poruszające historie opowiada Danuta Szaflarska, jedna z najbardziej lubianych, polskich aktorek, w filmie „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej. Tę i wiele innych, które rzeczywiście brzmią, jakby były z innego świata. Urodziła się prawie sto lat temu. Przez ten czas wiele się zmieniło. Trochę jak gdyby przez tysiąclecia świat brał rozbieg przed faktycznym startem, a jak już wystartował, to głośno: dwie wojny światowe, wynalezienie bomby, telefonu komórkowego, komputera i wreszcie internetu, zupełnie zmieniły nasze życie.

Widzimy więc Panią Danutę, siedzącą na kanapie, przeglądającą stare zdjęcia i wspominającą. Dziewięćdziesiąt siedem minut (film powstał na dziewięćdziesiąte siódme urodziny Danuty Szaflarskiej) to dosłownie jeden wiek w pigułce. Dowiemy się, jak po górach dawniej chodziło się boso, jak matka Pani Danuty na piechotę poszła z południa Polski do Wilna, zanieść córce zapomniany przez nią dowód osobisty i poznamy kilka ciężkich wspomnień z powstania warszawskiego. Ale nie dlatego warto obejrzeć ten film.

Nie chodzi o to, że poznajemy historię Polski ostatniego stulecia. To oczywiście też jest niezaprzeczalna wartość tego obrazu. Ale to, co porusza najbardziej, to sama osoba Pani Danuty. O powstaniu możemy przeczytać na Wikipedii, ale jak żyć – odpowiedzi na to pytanie, na próżno szukać w Google’u. Bo Pani Danuta jest niezwykłą osobowością. Jest przykładem na to, że nawet jeśli w życiu „nie ma lekko”, jak sama powtarza za swoim przyjacielem, księdzem Popiełuszko, to i tak warto żyć.

Nie bójcie się, to nie jest film z serii „gadające głowy”. Historie głównej bohaterki przeplecione są starymi fotografiami oraz ujęciami Pani Danuty, wykonanymi w Kosarzyskach, z których pochodzi. Czarno-białe zdjęcia Arthura Reinharta jednocześnie uwypuklają jej sylwetkę, jak i odrealniają obraz. Przenosimy się w prawdziwie inny świat, jakbyśmy słuchali baśni, czasem okrutnej, ale bardzo wciągającej. Nawet po stu- czy dwustu-dziewięćdziesięciu siedmiu minutach nie bylibyśmy znudzeni. Jak to możliwe? Moja sąsiadka podarowała mi kiedyś dżem przez siebie zrobiony – pigwowy. Owoce zamieniły się w niewypowiedzianą słodkość z lekkim posmakiem dawnej cierpkości i kwaskowatości. I tego właśnie uczy nas Pani Danuta, że życie musi mieć wszystkie smaki, nie tylko słodki. W momencie, gdy to zaakceptujemy, zajadamy się nim z prawdziwym apetytem.

ZOBACZ FRAGMENT FILMU > www.nina.gov.pl/ninateka/wideoteka/detal/2012/10/31/Inny_Swiat_fragment_2