ZNAJDŹ W PROGRAMIE
Pustka.pl

2013|08|02

Nie będzie to tekst o Arku Jakubiku – aktorze. Nie pochylimy się też nad polskim kinem. Będzie kilka słów o Arku Jakubiku – piosenkarzu.

Jak można opisać muzykę Dr Misio? Głośna, szybka, dynamiczna, bezpośrednia i nad wyraz inteligentna. Arek Jakubik, Paweł Derentowicz, Mario Matysek, Radek Kupis i Jan Prościński ideę mocnego, rockowego grania wzięli sobie do serca. I co więcej wychodzi im to naprawdę dobrze. Nie zobaczymy facetów w kryzysie wieku średniego, którzy poprzez muzykę chcą wrócić do utraconych lat młodości. Zobaczymy ludzi doświadczonych i mądrych życiowo, którzy mają coś do przekazania, wiedzą, jak to robić i najważniejsze – chcą to robić.Są jednak momenty, kiedy jako słuchacz odczuwam lekką schizofrenię. Tak jak dr Jekkyl miał swojego Mr Hyde’a, tak Dr Misio mają swojego Mr Hui. Jaki on jest? Brzydki, kłamliwy, niegodny zaufania, gwałtowny i niebezpieczny. Kiedy już raz wkroczy do naszego życia, zostawi w nim jedynie chaos. I dobrze! Dr Misio w kilku dźwiękach potrafią całkowicie zrujnować nasz muzyczny światopogląd, by następnie zbudować go na nowo.

Tak, największa siła Dr Misio bez dwóch zdań tkwi w tekstach. Proste, wyjątkowo bezpośrednie, szczere do bólu, momentami niebezpiecznie mroczne. Często niemożliwe nawet do zacytowania. Dr Misio wychodzą z jednego założenia – o ważnych rzeczach należy mówić wprost. Dlatego już po pierwszych kilku sekundach, dostaniemy w twarz soczystą wiązanką, której nie powstydziliby się najwięksi rockmeni. Choć w tym wszystkim wyczuć można głęboko podszyty strach przed prawdą, której prędzej czy później musimy stawić czoła.Zapewne wielu powie, że Dr Misio, to muzyka kontrowersyjna. Ja nazwałbym ją po prostu – prawdziwą. W teledysku „Młodzi” genialnie pokazał to Wojciech Smarzowski. Zadziałało! Z każdą kolejną sekundą, ponury nastrój stawał się po prostu perwersyjnie wciągający.

Amerykanie mają swojego Jareda Leto i 30 Seconds to Mars. My mamy Arka Jakubika i Dr Misio. Patrząc na to zestawienie, nie boję się powiedzieć, że jestem z nich dumny. Zresztą, przekonajcie się sami – dzisiaj o godz. 21 w Klubie Festiwalowym Perła. Wchodzicie na własną odpowiedzialność!

Dawid Świeży, „Głos Dwubrzeża”