ZNAJDŹ W PROGRAMIE




Stanisława Celińska, Bartek Wąsik & Royal String Quartet – „Nowa Warszawa”

data: 28/07/2013 godzina: 21:00 miejsce: Klub Festiwalowy Perła program filmowy: I Bóg stworzył aktorkę. Stanisława Celińska program artystyczny: koncerty

Stanisława Celińska, bohaterka tegorocznego cyklu “I Bóg stworzył aktorkę…”, charyzmatyczna osobowość polskiej sceny – zaśpiewa dla publiczności Festiwalu Dwa Brzegi. Czeka nas muzyczna podróż po lirycznych i sentymentalnych zakamarkach Warszawy.

„Nowa Warszawa” to wyjątkowy projekt sygnowany przez Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego. Zestaw piosenek zaproponowany przez Stanisławę Celińską i Royal String Quartet jest muzycznym niezbędnikiem każdego mieszkańca i miłośnika Stolicy. Obok szlagierów dawnej Warszawy usłyszymy popularne piosenki autorstwa takich wykonawców, jak Czesław Niemen, T. Love oraz… Bajm, a nawet motyw muzyczny stworzony przez Davida Bowie pod wpływem krótkiego spaceru po stolicy Polski. Wszystko to w nowatorskich aranżacjach Bartka Wąsika, wyśpiewane hipnotycznym głosem Stanisławy Celińskiej, którą publiczność pokochała nie tylko za jej kreacje aktorskie, ale również doskonałe recitale wokalne („Domofon, czyli śpiewniczek domowy Stanisławy C.”, „Piękny świat”).

Piosenek o Warszawie jest wiele, ale Stanisława Celińska jest tylko jedna. Jej wyjątkowy sposób śpiewania jest rezultatem specyfiki jej aktorstwa – to oczywiste. Ale nieoczywiste jest, na czym to wszystko polega. Na wywiedzeniu każdego słowa i brzmienia z tego, co się przeżyło i czego się doświadczyło? Na uwiedzeniu każdego słowa, każdej nuty, każdego ucha? To jeszcze mało, bo przecież najpierw trzeba to wszystko usłyszeć w sobie, potem znaleźć sposób, jak to z siebie wywlec, a na końcu wiedzieć, jak to wywleczone wyśpiewać. I nie chodzi tu przecież o tak zwaną piosenkę aktorską, tylko o coś poważniejszego, o nadanie warszawskim piosenkom nowej rangi. To nie udałoby się bez Bartka Wąsika i Royal String Quartet. Młody kompozytor usłyszał w piosenkach – na ogół nie najmłodszych – nowy potencjał, nie tylko muzyczny, ale i emocjonalny. W rozwibrowanie emocjonalne od razu weszła Celińska, Wąsik dołożył swoją wielką erudycję muzyczną, zaś Royal String Quartet matematyczną precyzję wykonania. W rezultacie powstała nowa warszawska polifonia, wypowiedź muzyczna o Warszawie, czy może na cześć Warszawy, w której liczy się każdy głos, niezależnie od tego, z której czasoprzestrzeni pochodzi. To nie są piosenki, to są utwory muzyczne, to jest cała Warszawa w muzyce przeżyta i przemyślana.

Premiera sygnowanego przez Nowy Teatr albumu „Nowa Warszawa” miała miejsce w grudniu 2012 roku. Jego pomysłodawcą jest Mike Urbaniak.

Program koncertu:
1. „Warszawa” (utwór instrumentalny), muz. David Bowie, Brian Eno
2. „Warszawa”, muz. Janek Benedek, sł. Zygmunt Staszczyk
3. „Znajdziesz to w Warszawie”, muz. Jerzy Matuszkiewicz, sł. Wojciech Młynarski
4. „Cała Warszawa”, muz. Zygmunt Karasiński, sł. Andrzej Włast
5. „Bal na Gnojnej”, muz. Fanny Gordon, sł. Julian Krzewiński, Leopold Brodziński
6. „Warszawo ma!”, muz. Casmir Georges Oberfeld, sł. Andrzej Włast
7. „Tango Warszawo”, muz. Stanisław Sojka, sł. Agnieszka Osiecka
8. „Deszcz”, muz. Władysław Szpilman, sł. Konstanty Ildefons Gałczyński
9. „Pokoik na Hożej”, muz. Władysław Daniłowski, sł. Julian Tuwim
10. „Taka Warszawa”, muz. Adam Abramek, Paweł Sot, sł. Beata Kozidrak
11. „Sen o Warszawie”, muz. Czesław Niemen, sł. Czesław Gaszyński
12. „Warszawo piękna Warszawo”, muz. Zygmunt Karasiński, sł. Andrzej Włast

Skład: Stanisława Celińska – wokal, Bartek Wąsik – fortepian, aranżacje, Royal String Quartet w składzie: Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce, Elwira Przybyłowska – II skrzypce, Marek Czech – altówka, Michał Pepol – wiolonczela)

STANISŁAWA CELIŃSKA – Jedna z największych polskich osobowości aktorskich. Absolwentka PWST w Warszawie. Debiutowała na deskach Teatru Współczesnego w 1968 roku, w latach późniejszych związana z Teatrem Nowym w Warszawie, Dramatycznym, Nowym w Poznaniu, Studio i Rozmaitości.  Występowała w spektaklach Erwina Axera, Tadeusza Łomnickiego, Zygmunta Hübnera. Od premiery „Zachodniego wybrzeża” w 1998 roku regularnie współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim. Grała między innymi w „Hamlecie”, „Oczyszczonych” (nagroda im. Zelwerowicza oraz Feliks Warszawski), „Burzy”, „Krumie”, „Aniołach w Ameryce”, „Końcu” i „Opowieściach afrykańskich wg Szekspira”. Jest również cenioną aktorką filmową.  Wystąpiła w wielu filmach Andrzeja Wajdy, a także w „Nocach i dniach” Jerzego Antczaka, „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra (nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) czy w „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego. Ogromną popularnością cieszą się jej recitale, m.in.: „Domofon, czyli śpiewniczek domowy Stanisławy C.”, „Piękny świat”, „Uśmiechnij się”. Od 2011 roku aktorka należy do zespołu Nowego Teatru w Warszawie.

BARTEK WĄSIK – Pianista i aranżer, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego oraz Hochschule für Musik und Theater w Rostocku. Jest członkiem Lutosławski Piano Duo, z którym od lat odnosi sukcesy i koncertuje na całym świecie. Jest również założycielem i członkiem zespołu Kwadrofonik – wyjątkowego na scenie polskiej kwartetu fortepianowo-perkusyjnego, z którym od momentu spektakularnego zwycięstwa na 9. Festiwalu Nowa Tradycja (Grand Prix, Nagroda Publiczności, Nagroda Prezydenta Warszawy) występował m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall czy Filharmonii Berlińskiej, a także w Japonii, Chinach, Brazylii, Izraelu oraz większości krajów Europy, wykonując własne aranżacje polskiej muzyki ludowej, dzieł symfonicznych (m. in. „Harnasie” i „Mazurki” Karola Szymanowskiego, „Święto wiosny” Igora Strawińskiego) czy utworów pisanych specjalnie dla takiego instrumentarium przez Bélę Bartóka, Rolfa Wallina, Georga Crumba, Luciano Berio i Wojciecha Ziemowita Zycha (prawykonanie monumentalnej „Różni” dedykowanej zespołowi na festiwalu Warszawska Jesień w 2010 roku). Artysta dokonał wielu nagrań, a płyty z udziałem jego zespołów otrzymały prestiżowe wyróżnienia (m.in.: Fryderyk 2008, Folkowy Fonogram Roku 2009, Nagroda Specjalna na Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Bratysławie 2007). Był również wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury, Fundacji Kultury i programu Młoda Polska.

ROYAL STRING QUARTET – Jeden z najbardziej dynamicznych kwartetów smyczkowych na świecie. W swoim repertuarze łączy wybitne dzieła przeszłości i nową muzykę, odważnie przekraczając granice gatunków. Zbiera entuzjastyczne recenzje dzięki interpretacjom klasyki, przyczynia się też do odkrywania mniej znanej w świecie muzyki polskiej. Współpracuje z wybitnymi artystami rozmaitych dziedzin muzyki, śmiało wpisuje się też w świat popkultury. Międzynarodową karierę warszawskiego zespołu rozpoczęło zaproszenie do programu BBC New Generation Artists. Od czasu nominacji do nagrody Royal Philharmonic Society, nagrody Borletti-Buitoni Trust oraz laurów w konkursach w Kuhmo i Banff, kwartet jest stałym gościem najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata, m.in.: Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, wiedeńskiego i berlińskiego Konzerthausu, a także festiwali: BBC Proms, Aldeburgh, Schleswig Holstein. Od 2012 roku jest kwartetem rezydującym Queen’s University w Belfaście. RSQ współpracuje z wytwórnią Hyperion, dla której zarejestrował płyty z muzyką Szymanowskiego, Lutosławskiego, Pendereckiego, a także album z kompletem kwartetów smyczkowych Góreckiego, wymieniany przez międzynarodową krytykę wśród najważniejszych interpretacji tego repertuaru. Obejmująca ponad 10 albumów dyskografia zespołu oddaje jego wszechstronność i zamiłowanie do przekraczania granic: klasyki, jazzu, muzyki popularnej i elektronicznej. „Mieszać style i gatunki, schodzić z utartych ścieżek, łączyć fantastycznych artystów, którzy na co dzień nie spotykają się ani na scenie, ani nawet na antenie tej samej stacji radiowej” – to również motto organizowanego przez RSQ festiwalu Kwartesencja. Gośćmi zespołu byli m.in.: Kwartet Camerata, Kwadrofonik, Lutosławski Piano Duo, Smolik, Kwartet Śląski, Angela Hewitt, Mark Padmore, Urszula Kryger, Andrzej Bauer, Martin Fröst, Škampa Quartet, DJ Lenar, Kapela ze Wsi Warszawa i Kayah, która twierdzi: „To niewątpliwie akt odwagi, ale i dowód na nieskostnienie i otwartą głowę. Na duszę oddaną muzyce, a nie stereotypom”.

 

03 Nowa Warszawa fot. Magda Hueckel - Nowy Teatr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

fot. Magda Hueckel / Nowy Teatr
www.nowyteatr.org