ZNAJDŹ W PROGRAMIE
W Janowcu zabrzmią organy

2013|08|03

Odpowiedni nastrój, piękna pogoda i muzyka łagodząca obyczaje. Już dzisiaj o godz. 19:30 w Kościele św. Stanisława i św. Małgorzaty w Janowcu odbędzie się koncert muzyki dawnej.  

Usłyszymy między innymi dzieła Franciszka Lessela („Wariacje na flet i smyczki”) oraz Antoniego Stolpe („Scène dramatique na wiolonczelę i smyczki”) – twórców z XIX wieku. Wszystko rozpocznie „Uwertura Orfeusz i Eurydyka” Jana Dawida Hollanda. Całość będą przeplatać arcydzieła Jana Sebastiana Bacha i Antonio Vivaldiego.

Gospodarzem wieczoru będzie Jan Kondrak, za pulpitem w dyrygenckim stanie Jan Lewtak – koncertmistrz i kierownik artystyczny Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej. Wystąpi grono znakomitych solistów. Ryszard Borowski – flecista, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, na której uzyskał stopień doktora (pierwsza praca o tematyce jazzowej). Często opracowuje rozmaite utwory na potrzeby zespołów klasycznych wykorzystując w tej pracy swoje doświadczenia z muzyką jazzową. Ryszard Borowski na swoim koncie ma wydane cztery jazzowe płyty autorskie („The Nights of Flutes”, „Mariage”, „Bigbands”, „Over the Mirrors”). Zdzisław Łapiński – wiolonczelista, profesor i Kierownikiem Katedry Wiolonczeli i Kontrabasu w Akademii Muzycznej w Krakowie. Katarzyna Sylla – skrzypaczka, członkini międzynarodowej orkiestry Baltic Youth Philharmonic. Poza muzyką poważną, zarówno dawną jak i współczesną zajmuje się też innymi gatunkami – ma na koncie występy instrumentalne z zespołami muzyki folkowej i folkowo-jazzowej: Chveneburebi (Gruzja) i Vołosi. Robert Grudzień – koncertujący organista. Jego nazwisko wielokrotnie pojawia się w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów różnych dziedzin i specjalności.      
 
Po prostu iść i pozachwycać się. Uspokoić, ucieszyć.

Natalia Grzeszczyk, „Głos Dwubrzeża”