ZNAJDŹ W PROGRAMIE
„Wielkie Piękno” na koniec

2013|08|03

„Wędrówka przez ‘wiecznie miasto’ jest idealnym podsumowaniem tego, co przez ostatnie siedem lat mogliśmy poczuć na Dwóch Brzegach” – tak Grażyna Torbicka tłumaczy wybór filmu Paolo Sorrentino na zakończenie festiwalu.

news 133 wielkie_piekno-2„Wielkie Piękno” opisuje historię Jep’a Gamberdella – nałogowego uwodziciela i odnoszącego sukcesy dziennikarza. W młodości Jep napisał powieść, która przyniosła mu nagrodę literacką i łatkę sfrustrowanego pisarza. Swoje rozczarowanie skrywa za maską cynika, który widzi świat z gorzką jasnością. Znużony pięknym apartamentem, w którym wydaje luksusowe przyjęcia, otaczającymi go fałszywymi ludźmi, marzy o tym, by jeszcze raz wziąć do ręki pióro.

Film w reżyserii Paolo Sorrentino został nominowany do Złotej Palmy. Zdobył także Srebrne Wstęgi: za najlepszą rolę drugoplanową męską, najlepszą rolę drugoplanową kobiecą, najlepszy dźwięk oraz Specjalną Srebrną Wstęgę dla odtwórcy głównej roli – Toniego Servillo. Obraz został również nagrodzony włoskim Złotym Globem za najlepsze zdjęcia.

Grażyna Torbicka w rozmowie z „Głosem Dwubrzeża” zdradza czemu to właśnie „Wielkie Piękno” zakończy Festiwal: „Pomyślałam że ta kondycja artysty, dzisiaj, kiedy zaczynamy drugą dekadę XXI w., to jest coś co może podsumować nie tylko tegoroczne wydarzenie, ale również poprzednie jego edycje. Próbowaliśmy przebić się na tym festiwalu z kinem artystycznym, autorskim – nietuzinkowym. Udało nam się wywołać dyskusję o sztuce, kulturze. Bohater filmu zamknięcia wątpi czy to wszystko ma sens. Chcieliśmy skonfrontować jego cynizm z naszym entuzjazmem. W „Wielkim Pięknie” zobrazowane zostało właśnie to, że taki cynizm zupełnie nie popłaca”.

Uroczyste zamknięcie 7. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Energetycznym Kinie PGE dziś o godzinie 17:00.

 

Bartosz Zdybiowski, „Głos Dwubrzeża”