ZNAJDŹ W PROGRAMIE




Miasto44 na Dwóch Brzegach

data: 01/08/2013 godzina: 12:15 miejsce: Małe Kino program filmowy: pokazy specjalne program artystyczny: spotkania
data: 01/08/2013 godzina: 16:00 miejsce: Małe Kino program filmowy: pokazy specjalne program artystyczny: spotkania

miasto 44 postcard

 

Jan Komasa, po sukcesie „Sali samobójców”, reżyseruje „Miasto 44” – polską superprodukcję o Powstaniu Warszawskim: o młodych, pełnych namiętności Warszawiakach, którzy żyją tak, jakby każdy ich dzień miał się okazać tym ostatnim. Przygotowania do filmu trwają już od kilku lat. „Miasto 44” to największa polska produkcja, która wejdzie do kin w 2014 roku. Premierę zaplanowano na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Przy współpracy z Akson Studio, głównym producentem filmu oraz Narodowym Centrum Kultury (współproducentem filmu i współorganizatorem projektu) zrealizujemy podczas festiwalu projekt „Miasto 44 na Dwóch Brzegach”. Całe wydarzenie będzie miało miejsce w Małym Kinie 1 sierpnia, w rocznicę Powstania Warszawskiego. 

PLAN WYDARZENIA

• „Współczesne kino historyczne – nowy styl języka filmowego” – debata z udziałem prof. Tadeusza Lubelskiego, prof. Tadeusza Szczepańskiego, Grażyny Torbickiej oraz publiczności. Prezentacja materiałów z planu filmu „Miasto 44” i fragmentów filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. (godz. 12:15)

• Spotkanie z twórcami i prezentacja materiałów making-of. Publiczność będzie miała możliwość zadawania im pytań. Moderator – Grażyna Torbicka. (godz. 16:00)

• Wystawa zdjęć z planu zdjęciowego filmu „Miasto 44” – miejsce realizacji: SARP, wystawa trwa od 29.08.

• Konkurs fotograficzny „Młodość i odwaga”.

KONKURS FOTOGRAFICZNY „MŁODOŚĆ I ODWAGA”

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym. Młodość i odwaga – te dwa czynniki stanowiły motor Powstania Warszawskiego. Jak dziś możemy uchwycić je w kadrze? Niech Wasze zdjęcia stanowią odpowiedź na to pytanie.

Zasady przyjmowania zgłoszeń:
• Zdjęcia należy przesyłać na adres alasawicka@dwabrzegi.pl do godz. 16:00 30 lipca 2013  
• W temacie maila prosimy wpisać KONKURS_FOTO_IMIĘ_NAZWISKO
• W treści maila prosimy podać numer telefonu
• Każdy uczestnik może przesłać max. 2 zdjęcia
• Zdjęcia należy przesłać w formacie JPG

Nagrody:
• Jury Konkursu przyzna I i II miejsce oraz maks. trzy wyróżnienia
• Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane podczas festiwalu w ramach projektu „Miasto 44 na Dwóch Brzegach” (01.08.2013)
• Nagrodzonych i wyróżnionych Autorów zaprosimy do udziału w projekcie „Miasto 44 na Dwóch Brzegach” (01.08.2013).
• Nagrodzeni i wyróżnieni Autorzy otrzymają podwójne zaproszenia na premierę filmu „Miasto 44” (Stadion Narodowy, 01.08.2014)

Jury:
Marzena Strąk – Kierownik Działu Programowego Narodowego Centrum Kultury
Tomek Sikora – Fotograf, artysta, realizator kampanii społecznych i reklamowych dla firm z całego świata, inicjator Galerii Bezdomnej, wykładowca Victoria College Melbourne i Europejskiej Akademii Fotografii.
Grażyna Torbicka – Dyrektor Artystyczna Festiwalu Dwa Brzegi, autorka cyklu TVP2 Kocham Kino, członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.
Alicja Sawicka – Dyrektor Programowa festiwalu FAMA, doktorantka w Zakładzie Estetyki IF UW, koordynatorka prezentacji z dziedziny sztuk wizualnych na festiwalu Dwa Brzegi.

www.facebook.com/Miasto44
www.akson-studio.pl/index.php/pl/filmy/miasto
www.akson-studio.pl  
www.nck.pl

 


O FILMIE „MIASTO 44”

„Miasto44” nie będzie filmem historycznym, dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad.

 

miasto 44 pion„Miasto44″ nie będzie argumentem w Powstańczej Dyskusji. Nasz film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy podjętych przed 70-ciu laty decyzji. To zostawiamy historykom. „Miasto44″ nie będzie pomnikiem. Nie chcemy składać hołdu. Opowiemy historie prawdziwych, młodych ludzi. Niektórzy z nich zachowali się pięknie, inni załamali się i stchórzyli. Jedni marzyli o poświęceniu, inni o kochaniu się z dziewczyną. Nie szukamy spiżowych bohaterów. „Miasto44″ nie będzie filmem o polityce. Będzie filmem o miłości, młodości i walce.

Jan Komasa, po sukcesie „Sali samobójców”, reżyseruje „Miasto 44” – polską superprodukcję o Powstaniu Warszawskim. Będzie to opowieść o młodych, pełnych namiętności Warszawiakach, którzy żyją tak, jakby każdy ich dzień miał się okazać tym ostatnim.

Bohaterów poznajemy na krótko przed wybuchem Powstania. Konspiracja jest dla nich patriotycznym obowiązkiem, ale także młodzieńczą przygodą, okazją do zaimponowania rówieśnikom. Na podziemnych szkoleniach romansują, popisują się, snują plany. Nie wiedzą, że nadchodzące lato będzie dla nich prawdziwym egzaminem życia. Połączeni przyjaźnią, tworzą jeden z najodważniejszych powstańczych oddziałów. Podczas walki dostaną od Historii szybką lekcję dojrzewania. Będą świadkami poświęcenia i bohaterstwa, poznają też jednak smak okrucieństwa i zdrady.

„Miasto44” to największa polska produkcja, która wejdzie do kin w 2014 roku. Premiera 1 sierpnia stanie się spójnym elementem obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W filmie zobaczymy przeważnie nieznanych aktorów, wybranych w drodze castingu w całej Polsce. Przez cały okres realizacji filmu twórcy współpracują z osobami, które brały udział w Powstaniu, lecz nacisk położony jest na komunikację z młodym pokoleniem. Film będzie uniwersalną opowieścią, promującą „nowoczesny patriotyzm” – dumny z polskiej historii, ale pozbawiony martyrologicznego oblicza.

Ważną częścią filmu będą efekty specjalne, za które odpowiada firma UPP z Czech, pracująca przy takich produkcjach, jak „Pachnidło” i „Iluzjonista”. Nadzór nad efektami komputerowymi będzie sprawował Richard Bain, współtworzący „King Konga” i „Incepcję”. Przy użyciu komputera odtworzone zostaną przedwojenne kamienice i zbombardowane budynki. Zdjęcia będą miały miejsce w całej Polsce, a budową dekoracji zajmie się 10 odrębnych ekip.

REŻYSER FILMU | Jan Komasa (1981) – Absolwent PWSFTviT w Łodzi i Wydziału Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Współtwórca noweli „Oda do radości”, za  którą dostał wspólnie z Maciejem Migasem i Anną Kazejak-Dawid Nagrodę Specjalną Jury XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zrealizowany na zaliczenie II roku łódzkiej szkoły filmowej krótkometrażowy film „Fajnie, że jesteś” został wybrany spośród ponad tysiąca tytułów do konkursu w sekcji Cinefondation festiwalu w Cannes (2004), gdzie otrzymał III nagrodę. Jego debiutem pełnometrażowym był film „Sala samobójców” (2011), nominowany do Złotego Lwa FPFF w Gdyni.

GALERIA: www.dwabrzegi.pl/miasto-44-foto

 

O FILMIE „WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI”

Andrzej Wajda musiał opowiedzieć tę historię. Jak sam mówi: „Nie widzę żadnego innego reżysera, który może zrobić film o Lechu, z którego ja będę zadowolony. Nie mam wyjścia.”

 

walesa plakatMimo, że premiera filmu, którego pełny tytuł brzmi: „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, odbędzie się na początku października, już teraz otoczony jest on aurą wyjątkowości, a kręta droga jego powstawania wydaje się potwierdzać, że mamy do czynienia z jedną z najważniejszych polskich produkcji ostatnich lat.

Scenariusz filmu napisał znany z ironii i ciętego humoru dramatopisarz Janusz Głowacki. Film rozpoczyna scena przesłuchania Lecha Wałęsy tuż po krwawych wydarzeniach w grudniu 1970 roku. Sceny przedstawiające polityczne dojrzewanie Lecha w latach 70. XX wieku przeplatają się ze scenami z jego życia rodzinnego. Obserwujemy, jak po raz pierwszy Wałęsa prezentuje swoje zdolności przywódcze i umiejętność porywania tłumów. W końcu staje na czele strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku.

Andrzej Wajda stawia pytanie: Jak to możliwe, że jednemu człowiekowi udało się tak zmienić otaczającą go rzeczywistość świata PRL-u? Wdzierając się w prywatność związkowego przywódcy reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności robotnika w charyzmatycznego przywódcę Solidarności.

 

Wajda przedstawia Wałęsę jako osobę niejednoznaczną, niepozbawioną słabości, której jednak udało się wyzwolić ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. Pośród znakomitej ekipy realizatorskiej i aktorskiej znajdują się Robert Więckiewicz jako odtwórca roli Wałęsy, Agnieszko Grochowska jako jego żona Danuta, a za zdjęcia odpowiada Paweł Edelman.

 

 

 

 

nck logo akson studio logo