50-lecie Muzeum Nadwiślańskiego
2013|04|03
W roku 2013 Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, partner Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. Wszystkie zaplanowane na ten okres wydarzenia mają uświetnić tę ważną rocznicę. Poniżej prezentujemy program wydarzeń na kwiecień. Serdecznie zapraszamy.
Muzeum Nadwiślańskie zaprasza do udziału w akcji promocyjnej na facebooku zatytułowanej „50/na/50 – czyli 50 wydawnictw na 50 lat Muzeum”. Wszyscy, którzy już lubią lub polubią fanpage, będą mieli szansę zdobyć ciekawe książki wydane przez Muzeum Nadwiślańskie. Nie czekaj, zostań fanem: www.facebook.com/MuzeumNadwislanskie.
Od 2 kwietnia w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów oglądać można drugą odsłonę wystawy zatytułowanej „Jan Józef Szczepański – życie i dzieło”. Niewielka, ale interesująca ekspozycja wraz z towarzyszącym jej programem mają na celu przypomnieć postać zmarłego dziesięć lat temu wybitnego pisarza Jana Józefa Szczepańskiego (1919-2003), bratanka Marii Kuncewiczowej. Obecna odsłona wystawy, która potrwa do końca czerwca, nosi tytuł: „Od Żeromskiego do Szczepańskiego – zmagania o wolną literaturę”. Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-15:00.
14 kwietnia o godz. 12:00 w Kamienicy Celejowskiej odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Ludwik Gronowski. Fotografie. Krzemieniec 1930-1939″. Na wystawie zaprezentowane zostaną unikatowe, gdyż nielicznie zachowane do naszych czasów fotografie Ludwika Gronowskiego (1904-1945). Przedstawiają widoki przedwojennego Krzemieńca oraz liczne portrety osób z nim związanych. W miasteczku, które dziś leży na Ukrainie, przed II wojną światową – podobnie jak w Kazimierzu Dolnym – prężnie rozwijała się kolonia artystyczna. Piękne położenie Krzemieńca nad rzeką Ikwą, u stóp monumentalnej Góry Bony, a także prężne środowisko intelektualistów skupionych wokół Liceum Krzemienieckiego, przyciągały licznych artystów, w tym również fotografików. Wystawa czynna będzie od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-17:00.
17 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Muzeum w Drodze”. To nowatorska propozycja programów artystyczno-edukacyjnych, utworzonych w celu docierania do odbiorców poza macierzystą siedzibą Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Prezentacja multimedialna z elementami teatralnymi pt. “Gra w pchełki mecenasa Jerzego Kuncewicza” zostanie zaprezentowana studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Domu Chemika w Puławach. Zespół Domu Kuncewiczów chętnie odwiedzi zainteresowane placówki. W programie przewidziane są liczne tematy, które udostępniane będą na prośbę zgłoszoną na adres e-mailowy: kuncewiczowka@kazimierz-muzeum.pl.
20 kwietnia o godz. 12:00 w Muzeum Przyrodniczym w Kazimierzu Dolnym, otwarta zostanie pokonkursowa wystawa fotografii pt. „Życie rzeki”. Pokazane na niej zostaną prace nadesłane na konkurs przez uczniów szkół objętych programem “Aktywna edukacja przyrodnicza w dolinie Wisły”. Program ten dotyczy gmin nadwiślańskich leżących na obszarach Natura 2000: Małopolski Przełom Wisły, Dolina Środkowej Wisły oraz Dolina Dolnej Wisły. W trakcie wernisażu nagrodzeni zostaną finaliści konkursu we wszystkich trzech kategoriach wiekowych (szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum), a każdy obecny na otwarciu uczestnik konkursu zostanie uhonorowany dyplomem i albumem. Konkurs zorganizowany został przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne. Wernisaż wystawy uświetni obchody tegorocznego Dnia Ziemi. Prace młodych pasjonatów fotografii przyrody oglądać będzie można do 19 maja, od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-15:00.
24 kwietnia zapraszamy na akcję promocyjną Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym organizowaną w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego (Lublin, ul. Krakowskie Przedmieście 41). Odwiedzający Centrum w godz. 11:00-17:00 będą mieli okazję zapoznać się z przygotowaną na maj ofertą siedmiu Oddziałów Muzeum, które rozlokowane są w czterech miejscowościach: Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy i Żmijowiska. W trakcie trwania akcji zdradzimy także plany Muzeum Nadwiślańskiego na najbliższą przyszłość oraz zaprezentujemy nasz nowy system identyfikacji wizualnej. Prezentacja Muzeum Nadwiślańskiego wpisana jest w szerszą akcję promocji regionu lubelskiego „Lubeskie na Majówkę”.
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym objęło patronat nad prestiżową konferencją studentów historii, jaką jest XXI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów. Spotkanie odbędzie się w dniach 22-26 kwietnia w Lublinie. Przyświecać będzie mu hasło: „Historia. Tradycja. Nowoczesność”. Zaproszeni z całego kraju młodzi adepci historii będą mieli okazję do poznania bogatego dziedzictwa kulturowego Kazimierza Dolnego dzięki zaplanowanemu zwiedzaniu Oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego.
27 kwietnia zapraszamy na międzynarodowy Dzień Wolnej Sztuki (Slow Art Day). Badania mówią, że zwiedzający muzea statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzień Wolnej Sztuki ustanowiony został w celu dłuższego zatrzymania widzów przy wybranych obiektach i zwrócenia baczniejszej uwagi na zawarte w nich treści. W dwóch Oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego – Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów oraz Kamienicy Celejowskiej zwiedzający będą mieli możliwość zapoznać się bliżej z interesującymi obiektami. Pierwszym będzie huculski piec z Willi pod Wiewiórką, którego kafle zdobią bogate w treści przedstawienia. Piec ten wiąże się nierozerwalnie z historią życia Marii i Jerzego Kuncewiczów. Drugim dziełem sztuki będzie rysunek Antoniego Michalaka pt. „Portret ślepca z dziewczynką” z 1925 roku. Ukazany ślepiec to kazimierski pielgrzym Kozdroń. O tej jakże barwnej postaci opowie przedstawiona razem z nim na rysunku osoba… Już dziś serdecznie zapraszamy do poznawania tajemnic naszych obiektów oraz rozmowy o nich przy kawie!
27 kwietnia zapraszamy do Kamienicy Celejowskiej o godz. 16:00 na kolejne spotkanie z cyklu Renesans Lubelski – genealogie i dokonania. Tym razem posłuchamy mgr Kingi Blaschke z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która wygłosi wykład „Renesans lubelski i jego mit”. Muzeum Nadwiślańskie wraz z Urzędem Miasta w Kazimierzu Dolnym zorganizowało cykl otwartych wykładów z okazji Roku Renesansu Lubelskiego. Pretekstem do popularyzowania wiedzy na temat jest 400. rocznica ukończenia przebudowy kazimierskiej fary przez włoskiego architekta Jakuba Balina. Wstęp wolny. Serdecznie polecamy!
28 kwietnia zapraszamy na kolejną Niedzielę Literacką. Tym razem spotkanie poświęcone będzie powieści Trumana Capote’a „Śniadanie u Tiffaniego”, która opowiada historię młodej Holly Golightly, która prowadzi karnawałowe życie w Nowym Jorku i szuka męża milionera. Książka Capote’a ukazuje wnikliwie nowojorską rzeczywistość z lat 40. XX w. Zapraszamy stałych bywalców Niedziel Literackich oraz osoby, które chcą dołączyć do grona dyskutantów. Moderatorem spotkania, które rozpocznie się tradycyjnie o godz. 17:00, będzie prof. Zofia Mitosek z Uniwersytetu Warszawskiego.
29 kwietnia zapraszamy na drugi w tym miesiącu Poniedziałek Literacki. Będzie on nosił tytuł „Poezja Konstandinosa Kawafisa (1863-1933) w 150. rocznicę urodzin pisarza”. Na spotkanie poświęcone twórczości jednego z najwybitniejszych greckich poetów XX w. zapraszamy przedstawicieli wszystkich pokoleń. Kontakt: tel. (81) 881 01 02, e-mail:kuncewiczowka@kazimierz-muzeum.pl.
Do 10 kwietnia w Kamienicy Celejowskiej oglądać można wystawę „Kazimierz Dolny z lat 1934-1938 w fotografii Stanisława Magierskiego”. Prezentowanych jest na niej ponad 40 fotografii ukazujących przedwojenny charakter nadwiślańskiego miasteczka. Stanisław Magierski (1904-1957) należał do czołowych postaci lubelskiego środowiska fotograficznego w okresie międzywojennym. Wystawie towarzyszy katalog prezentujący ponad 120 prac artysty. Zapraszamy od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-17:00.
W Muzeum Sztuki Złotniczej, w Dzwonnicy, prezentowana jest wystawa czasowa zatytułowana „Granice srebrnych przestrzeni. Wystawa polskiej biżuterii 2. połowy XX wieku z kolekcji prof. Ireny Huml”. Można na niej podziwiać 350 cennych i pięknych precjozów ze zbiorów znanej badaczki i kolekcjonerki biżuterii, m.in. pierścionki, kolczyki, broszki, spinki, bransolety, naszyjniki i wisiorki wykonane w popularnych polskich spółdzielniach: Warmet, Imago Artis, Orno, Rytosztuka i Metaloplastyka. Wystawa czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-15:00.