Dwa Brzegi 2014
8. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w terminie 2-10 sierpnia 2014.
8. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w terminie 2-10 sierpnia 2014.
2014|01|17
Wczoraj poznaliśmy nominacje do 86. edycji Oskarów – wśród wyróżnionych znalazły się także produkcje prezentowane podczas zeszłorocznych Dwóch Brzegów.
Hiszpański obraz „To nie ja” („Aquel No Era Yo”, reż. Esteban Crespo) uzyskał nominację w kategorii Najlepszy aktorski film krótkometrażowy. Opowiada on historię Pauli, Hiszpanki pracującej dla organizacji pomocowej i Kaneya, afrykańskiego nastoletniego żołnierza. Ich życie mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Jednak tragiczne okoliczności łączą ich losy w nieodwracalny sposób.
W kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny nominację uzyskały: „Wielkie piękno” („La grande bellezza”) w reż. Paolo Sorrentino – obraz zdobył niedawno Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego, „Polowanie” („Jagten”) w reż. Thomasa Vinterberga, bohatera retrospektywy reżyserskiej zeszłorocznych Dwóch Brzegów oraz „W kręgu miłości” („The Broken Circle Breakdown”) w reż. Felixa van Groeningena – poruszająca historia, którą otworzyliśmy Dwa Brzegi 2013. Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 2 marca.
2013|12|11
W październiku Dwa Brzegi zostały wyróżnione przez Polską Organizację Turystyczną i redakcję „National Geographic Traveler” certyfikatem za „Najlepszy produkt turystyczny 2013 roku”.
Certyfikaty przyznawane są w drodze konkursu od ponad 10 lat. Są one gwarancją wysokiej jakości i wielu niezapomnianych doznań kulturalno-rozrywkowych. O wyróżnieniach decyduje Kapituła, w skład której wchodzą eksperci – praktycy branży turystycznej.
Przyznany certyfikat nie jest jedynie nagrodą, ale stanowi dla nas także wyzwanie. Motywuje do stałego rozwoju i dbania o atrakcyjność oraz wartość artystyczną Festiwalu Dwa Brzegi.
Zachęcamy do zapoznania się z ebookiem, który opisuje wszystkie certyfikowane atrakcje tego roku: http://pdf.polska.travel/certyfikaty-pot-2013/pl.
2013|12|10
Kilka dni temu odbyła się uroczystość wręczenia Europejskich Nagród Filmowych (EFA). „Wielkie piękno” – film zamknięcia tegorocznych Dwóch Brzegów – był największym zwycięzcą konkursu.
Paolo Sorrentino został nagrodzony za reżyserię, Cristiano Travaglioli za montaż, a Toni Servillo, który wcielił się w rolę cynicznego dziennikarza i nałogowego uwodziciela, otrzymał nagrodę aktorską. Przede wszystkim jednak „Wielkie piękno” zostało uznane najlepszym filmem europejskim.
Europejska Nagroda Filmowa należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kinematografii. Uznawana jest za odpowiednik amerykańskiego Oskara. Jednym z laureatów pierwszej edycji konkursu był Krzysztof Kieślowski, którego „Krótki film o zabijaniu” otrzymał w roku 1988 tytuł najlepszego filmu europejskiego. Europejska Akademia Filmowa to obecnie 1700 członków, a wśród nich 50 Polaków, m.in.: Jerzy Stuhr, Jacek Bromski, Allan Starski, Paweł Edelman, Agnieszka Holland, Jan Jakub Kolski, Krzysztof Krauze. Pierwszym przewodniczącym akademii był Ingmar Bergman, aktualnie funkcję tę pełni Wim Wenders.
2013|12|09
Grammy, czyli tak zwane „muzyczne Oskary”, to nagrody przyznawane od ponad pięćdziesięciu lat. Z wielką przyjemnością informujemy, że album „Night In Calisia” nagrany przez Randy Breckera, Włodka Pawlika i Filharmonię Kaliską pod dyrekcją Adama Klocka uzyskał nominację w kategorii „Best Large Jazz Ensemble Album”.
Pianista, pedagog, kompozytor muzyki jazzowej, filmowej, teatralnej, symfonicznej, wokalnej i kameralnej. Włodek Pawlik uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje się ponad 20 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych. Koncertuje na wszystkich kontynentach oraz podczas prestiżowych festiwali jazzowych i muzyki poważnej. Magazyn festiwalowy „Who is who at North Jazz Festival 1998” określił go zaszczytnym mianem „Vladimir Horowitz of jazz”. Działalność koncertowa i dorobek fonograficzny artysty zyskały również szerokie uznanie międzynarodowych mediów.
„Night In Calisia” to kolejny efekt współpracy Włodka Pawlika z amerykańskim trębaczem Randy Breckerem. Ich muzyczna podróż zaowocowała jak dotąd nie jedynym albumem i wieloma koncertami, by wspomnieć tylko utrzymany w konwencji nowoczesnego main streamu „Turtles” z 1995 czy „Nostalgic Journey – Tykocin Jazz Suite” z 2009 roku. W wywiadzie dla magazynu „Jazz Forum” Włodek Pawlik tak mówi o swojej współpracy z trębaczem: „Mam to szczęście, że znalazłem dla siebie wymarzonego solistę do moich jazzowo-orkiestrowych projektów.” Album został nagrany w związku z obchodami 1850-lecia powstania Kalisza oraz na zamówienie Władz Miasta, a pomysłodawcą zwrócenia się z zaproszeniem do udziału w projekcie do Breckera był dyrygent Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Kaliskiej oraz Dyrektor Artystyczny Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata, drugiego z wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie Dwa Brzegi.
Włodek Pawlik był naszym gościem w Kazimierzu Dolnym m.in. w roku 2012. Wystąpił wówczas z koncertem „Film-Music-Improvisations”, który towarzyszył pokazowi filmu „Inny świat” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinharta. Występował także kilkakrotnie w Puławach – w listopadzie 2013 roku publiczność festiwalu Wszystkie Strony Świata mogła uczestniczyć w światowym prawykonaniu „II Koncertu fortepianowego” jego autorstwa. Włodek Pawlik tak zapowiadał wówczas to wydarzenie: „Orkiestra Filharmonii Kaliskiej jest od lat stałym partnerem jeśli chodzi o moje orkiestrowe projekty.”
Rozstrzygnięcie i ceremonia wręczenia „muzycznych Oskarów” odbędzie się 26 stycznia 2014 roku. Trzymamy kciuki i gratulujemy polskim artystom.
2013|12|03
Satellite Awards to coroczne nagrody filmowe przyznawane od 1996 roku przez Międzynarodową Akademię Prasy, zrzeszającą dziennikarzy, krytyków i fotografów.
Wśród nominowanych w tym sezonie znalazły się cztery produkcje prezentowane podczas festiwalu Dwa Brzegi, m.in. film otwarcia oraz film zamknięcia. Zarówno „W kręgu miłości” (reż. Felix van Groeningen) jak i „Wielkie piękno” (reż. Paolo Sorrentino) otrzymały nominację w kategorii Film Zagraniczny. W tej kategorii doceniona została także duńska produkcja „Polowanie” w reżyserii Thomasa Vinterberga, w którego retrospektywie mogliśmy uczestniczyć w Kazimierzu Dolnym. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o prezentowanym w sekcji „Świat pod namiotem” filmie „Historie rodzinne” (reż. Sarah Polley), który uzyskał nominację w kategorii Dokument. Te wszystkie ważne produkcje mijającego sezonu oglądaliśmy podczas Dwóch Brzegów 2013.
Nagrody Satellite Awards przyznawane są w blisko czterdziestu kategoriach, które obok produkcji kinowych obejmują także filmy telewizyjne, seriale i gry video. Jednym z głównych celów konkursu jest zwrócenie uwagi szerokiego grona odbiorców na nowe produkcje wartościowych filmowców, zarówno tych o ugruntowanej pozycji, jak i znajdujących się na początku swojej drogi twórczej. 18. ceremonia odbędzie się w marcu 2014 roku.
2013|11|08
Obrazy, które prezentowaliśmy w naszym Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz sekcji „Na krótką metę”, zdobywają kolejne nagrody i zachwycają festiwalową publiczność od Wielkiej Brytanii po Chiny.
Miło nam poinformować, że w programie trwającego właśnie Aesthetica Short Film Festival w Yorku znalazły się aż trzy filmy pokazywane w tym roku w Kazimierzu Dolnym: „The Big Leap” (reż. Kristoffer Rus), „Lipstick” (reż. Carla Simón) oraz polska produkcja w reżyserii Patryka Jurka, wyróżniona także przez Niezależne Jury Dwóch Brzegów – „Vocuus”. Film opowiada historię mężczyzny, który stara się po śmierci żony nawiązać emocjonalną więź z córką. Zagubiona dziewczynka i załamany mężczyzna muszą odnaleźć siebie nawzajem w pustym domu.
Przełom października i listopada przyniósł sukces innych, wielokrotnie nagradzanych już polskich filmów: „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi i „Ziegenort” Tomasza Popakula. Plastelinowa opowieść o tym, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, zdobyła srebrny medal Xiamen International Animation Festival w kategorii filmów zagranicznych. Natomiast „Ziegenort” otrzymał zaproszenie do udziału w konkursie festiwalu Folk Video w Xi’an, podczas którego otrzymał nagrodę za najlepszą technologię.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
2013|10|22
Polska Organizacja Turystyczna i redakcja „National Geographic Traveler” pod wrażeniem Dwóch Brzegów. Festiwal wyróżniono certyfikatem za „Najlepszy produkt turystyczny 2013 roku”, który jest gwarancją wysokiej jakości i wielu niezapomnianych doznań kulturalno-rozrywkowych.
Certyfikaty przyznawane są w drodze konkursu od ponad 10 lat. O wyróżnieniach decyduje Kapituła, w skład której wchodzą eksperci – praktycy branży turystycznej.
Bardzo dziękujemy wszystkim widzom za zaufanie. Ciepłe słowa kierujemy również pod adresem mieszkańców Kazimierza Dolnego i Janowca. Niepowtarzalna atmosfera Festiwalu to zasługa nie tylko malowniczego miejsca, ale i ludzi, którzy sprawiają, że na Lubelszczyznę chce się wracać.
Do zobaczenia w przyszłym roku. Nie ustajemy w wysiłkach i staraniach, aby Festiwal z roku na rok stawał się coraz lepszy.
2013|09|30
7. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi przeszedł do historii. Tworzyliśmy go razem, a dzięki Wam, Droga Publiczności, podwoiliśmy frekwencję poprzedniej edycji. Dziękujemy!
Galę Zamknięcia 7. edycji Dwóch Brzegów rozpoczął ostatni z serii filmów krótkometrażowych, pod hasłem „Gdzie to kino?” – autorstwa Wojtka Antonika. Ostatnia część nawiązywała do klasyki wielkiego ekranu, Charliego Chaplina.
Kiedy kino w Kazimierzu zostało odnalezione, a bilety kupione, na scenie pojawiła Grażyna Torbicka. Przede wszystkim ogłoszono wyniki konkursu na najlepszy film krótkometrażowy. Niezależny Jury przyznało główną nagrodę Julii Kolberger za film „Mazurek”, a dwa wyróżnienia filmom „Vocuus” Patryka Jurka oraz „Great”, którego reżyserem jest Andreas Henn. Organizatorzy festiwalu postanowili również przyznać pozaregulaminowe Nagrody Specjalne. Wyróżnienie Działu Programowego otrzymał Spiros Charalambous za film „Anna”. Jedyny młody twórca, który przyjechał zza granicy, został nagrodzony zaproszeniem dla swojego nowego filmu na kolejny festiwal Dwa Brzegi. Wyróżnienie dla najmłodszego twórcy przypadło Ani Olech, tegorocznej maturzystce, za film „Tancerka”. Nagrodę ufundował Społeczny Fundusz Stypendialny, który programowo wspiera młode talenty.
Po ogłoszonych wynikach Grażyna Torbicka podziękowała zarówno wszystkim sponsorom, jak i osobom, które pomagały tworzyć tegoroczną, wspaniałą atmosferę festiwalu.
To już koniec. Na pocieszenie przytoczymy słowa Juliusza Brauna, prezesa TVP: „Wolałbym otwierać niż zamykać, ale rozumiem że uroczyście otwieram przygotowania do 8. edycji festiwalu.”
Kazimierzu! Do zobaczenia za rok!
2013|09|24
Filmowa uczta, gwiazdy światowej kinematografii, starannie wyselekcjonowane tytuły na festiwalach w Cannes, Berlinie i Rotterdamie. Dwa Brzegi mogą być najatrakcyjniejszym produktem turystycznym Polski, potrzebna jest jednak Wasza pomoc. Internetowe głosowanie trwa.
Informacja o konkursie:
http://turystyka.wp.pl/title,Wez-udzial-w-ankiecie-Wybierzmy-najatrakcyjniejszy-nowatorski-i-najbardziej-przyjazny-produkt-turystyczny-Polski,wid,15990354,wiadomosc.html?ticaid=111559
Prezentacja Festiwalu Dwa Brzegi:
http://turystyka.wp.pl/gid,15993161,img,15993387,page,8,title,Najlepszy-produkt-turystyczny-Polski-wojewodztwa-wschodnie,galeria.html
Głosuj! (Sonda – Wybierz najlepszy produkt turystyczny Polski wschodniej)
http://turystyka.wp.pl/title,Wez-udzial-w-ankiecie-Wybierzmy-najatrakcyjniejszy-produkt-turystyczny-Polski-wschod-centrum,wid,15993539,wiadomosc.html
To już ogólnopolski etap konkursu. Zachęcamy do głosowania i prosimy o przekazywanie podlinkowanego adresu dalej. Razem możemy więcej. Festiwal walczy o kampanię promocyjną o wartości 100 000 zł.