Mela Koteluk
Pop może być ambitny. Mela Koteluk udowadnia to każdym utworem ze swojej debiutanckiej płyty „Spadochron” (EMI 2012). Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem świata muzyki, krytyków, dziennikarzy a przede wszystkim – słuchaczy. Płyta przyniosła jej także Nagrodę Artystyczną im. Grzegorza Ciechowskiego oraz dwa Fryderyki, w kategoriach Artysta Roku i Debiut Roku 2012.
Zaczynała śpiewać jako nastolatka, pierwszym wyborem były piosenki Kofty. Teraz brzmi bardziej jak Kate Bush. Swoją muzykę określa jako ulotną i słodko-gorzką, dla wrażliwców. Sceniczne doświadczenie zawdzięcza przede wszystkim występom z Gabą Kulką i legendarną grupą Scorpions, jest także laureatką Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej. Niedawno wyruszyła odważnie we własną muzyczną podróż.
Mela Koteluk to utalentowana wokalistka o urzekająco ciepłej barwie głosu, a przy tym młoda autorka o zaskakująco dojrzałym, głębokim wejrzeniu w ludzkie emocje. Bajkową narracją i przestrzennym brzmieniem instrumentów buduje wciągający klimat swoich piosenek. Świadomie romansuje w nich z estetyką dream popu, łobuzersko puszczając oko do eklektycznych konwencji. Mela Koteluk to wokalistka młodego pokolenia, która nie zamierza schlebiać masowym gustom. Z sukcesem udaje się jej zaistnieć ze swoim ambitnym repertuarem. Stanowi alternatywę dla muzyki popularnej, przywraca wiarę w polską piosenkę, odrywa słuchaczy od łatwych rozwiązań muzycznych. Jej – jak to jest określane – „ambitny pop” to dużo więcej niż błahe, przyjemne melodie. To intrygujący wokal, subtelne dźwięki, poetyckie, metaforyczne teksty i dojrzałe, ciekawe aranżacje.
Nietuzinkowe kompozycje i magia słów Meli intrygują i powodują, że jej utwory zyskują coraz większą popularność. Opublikowany w maju 2012 na YouTube teledysk do utworu „Dlaczego drzewa nic nie mówią” wyświetlono ponad milion razy. Piosenki „Melodia ulotna”, „Wolna” i „Działać bez działania” są stale emitowane w stacjach radiowych. Spektakularny debiut Meli Koteluk uznać należy za ważne wydarzenie na polskiej scenie. Można wręcz powiedzieć, że polscy słuchacze od dawna na niego czekali. Wokalistka ma też związki z kinem. W duecie z Czesławem Mozilem nagrała „Pieśń o szczęściu”, utwór promujący film Kordiana Piwowarskiego „Baczyński”. Mela jest również inicjatorką akcji wspierającej żywe granie „Nie bądź dźwiękoszczelny”.
„Do Meli łaszą się znaczenia – w słowach, głosie, w dźwiękach. Doprawdy wyborne!” (Nosowska)
„Subtelna, delikatna, a jednocześnie zadziorna, zdecydowana.” (Novika)
Skład: Mela Koteluk – śpiew, Miłosz Wośko – instrumenty klawiszowe, Tomasz Krawczyk – gitary, Kornel Jasiński – bas, Robert Rasz – perkusja, Ola Chludek – chórki