Reżyser Andrzej Wajda rysuje
2013|07|28
Zanim został reżyserem, Andrzej Wajda myślał o innej ścieżce artystycznej – chciał być malarzem. Wernisaż wystawy „Reżyser rysuje” dziś o godz. 12 w Kamienicy Celejowskiej.
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, obchodzące w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia, zaprasza na wyjątkową wystawę rysunków słynnego polskiego reżysera, prezentującą 40 faksymiliów prac znajdujących się w kolekcji Domu Aukcyjnego Abbey House.
W latach powojennych Andrzej Wajda ukończył krakowską ASP, gdzie współtworzył słynną Grupę Samokształceniową powołaną przez Andrzeja Wróblewskiego. Choć ostatecznie poświęcił się sztuce filmowej, nigdy nie rozstał się ze sztukami plastycznymi. Całe życie kreślił portrety ludzi, których podziwiał (Roberta Altmana, Stanisława Lema, Józefa Czapskiego) i swoich przyjaciół (Gustawa Holoubka, Zbigniewa Cybulskiego). Robił notatki z miejsc, w których żył (Paryż) i z tych, które odwiedzał (Tokio), ale też z obejrzanych filmów i spektakli; szkicował projekty scenografii.
Rysunki Wajdy składają się na kronikę jego życia, są rodzajem pamiętnika, w którym obraz splata się ze słowem. Reżyser często dodaje do rysunków opis, komentarz, zapis towarzyszącego mu w danej chwili wrażenia. „Każde drzewo jest święte, gdyż rośnie w nim taka sama dusza jak w nas, którzy na nie patrzymy” – to spostrzeżenie zapisał podczas wizyty w Japonii. Innym razem wyznaje: „Oczywiście Paryż był miastem moich marzeń. Tuż po wojnie, zanim przeniosła się na stałe do Nowego Jorku, tworzyła się tu sztuka nowoczesna”.
Oryginały prac Wajdy znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie oraz m.in. w muzeum w Tokio. Dom Aukcyjny Abbey House w 2011 roku kupił prawa do części rysunkowego dorobku reżysera. Jeden komplet reprodukcji podarował Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Wystawa „Reżyser rysuje” w Kazimierzu Dolnym jest kolejną prezentacją prac Andrzeja Wajdy z kolekcji Abbey House po ekspozycjach w Krakowie, Warszawie i Sopocie.