ZNAJDŹ W PROGRAMIE




Tomasz Stańko New York Quartet – muzyczna inauguracja Festiwalu Dwa Brzegi

2013|06|20

Jazzem, któremu natchnienie dała poezja otworzymy 7. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. 27 lipca Rynek w Kazimierzu Dolnym zamieni się w salę koncertową pod gwiazdami, na której wystąpi Tomasz Stańko New York Quartet.

Tomasz Stanko01 fot. John Rogers ECM RecordsMuzycy złożą hołd Wisławie Szymborskiej, prezentując festiwalowej publiczności program inspirowany poezją noblistki. Koncert rozpocznie się o godz. 21:00.

Przed czterema laty poetka wystąpiła na wieczorze poetyckim w Operze Krakowskiej, podczas którego Tomasz Stańko odpowiadał na jej nowe wiersze, improwizując na trąbce. Z kolei niektóre wiersze Szymborskiej dostarczyły kompozycjom Stańki inspiracji i tytułów. Tak zaczęła się ich wspólna poetycko-muzyczna przygoda.  „Znaleźć się na jednej scenie z artystką takiego formatu jak Szymborska, to jakby grać z Milesem Davisem czy Keithem Jarrettem. Muzyka sama wypływała z trąbki” – wyznał Tomasz Stańko. Owocem fascynacji poezją stał się album „Wisława” – nagrany w Nowym Jorku, a wydany w tym roku przez renomowaną wytwórnię ECM Records.

Tomasz Stańko, zaliczony przez tygodnik „New Yorker” do grona najbardziej oryginalnych i twórczych trębaczy jazzowych, występował w prestiżowych salach koncertowych całego świata. Już niedługo posłuchamy go w Kazimierzu Dolnym. Towarzyszyć będą mu – David Virelles na fortepianie, Thomas Morgan na kontrabasie i Gerald Cleaver na perkusji. “W Nowym Jorku znalazłem trzech fantastycznych muzyków” – mówi o nich Stańko. Thomas Morgan i Gerald Cleaver to jedna z najbardziej czujnych sekcji bas/ bębny we współczesnej muzyce improwizowanej, a kubański pianista David Virelles, inspirowany muzyką rytualną oraz Theloniousem Monkiem i Andrew Hillem, wydaje się szczególnie dobrze usposobiony do nabrzmiałego mroku i wyrafinowanej grozy free ballad Stańki.

Twórczość Tomasza Stańki związana jest również z filmem. Artysta podpisał się pod muzyką do takich obrazów jak: „Pożegnanie z Marią”, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę” i „Mała matura 1947”.  



fot. John Rogers / ECM Records